Howa – broń z historią

Historia marki HOWA sięga początku lat 40-tych XX wieku, kiedy to zapotrzebowanie na zaawansowane technologie przemysłowe gwałtownie wzrosło. Pierwsze lata wojny doprowadziły do licznych fuzji, a jedną z nich było połączenie dwóch firm – Showa oraz Toyoda, które stworzyły firmę HOWA Machniery Co. Ltd. Ta japońska firma stała się jedną z najważniejszych w historii japońskiego przemysłu zbrojeniowego.

Howa rozpoczęła masową produkcję broni zaraz po zakończeniu II wojny światowej. W obliczu zbliżającego się, kolejnego światowego konfliktu w zakładach mechanicznych produkowano słynny karabin M1. Karabin ten był podstawowym i najbardziej popularnym wyposażeniem piechoty amerykańskiej podczas II wojny światowej.

Wraz z rozwojem firmy oraz rozwojem działu konstrukcyjnego, Howa rozpoczęła produkcję własnego modelu karabinu. Był nim Howa – 64 Shiki. Karabin kalibru 7,62 mm stał się podstawową bronią na wyposażeniu japońskiej piechoty. Dodatkowo, duże moce zakładu pozwalały produkować broń na licencji, w tym między innymi karabin szturmowy AR-18 oraz AR-180.

Dynamiczny rozwój i ścisła współpraca z USA

Jeszcze przed II wojną światową liderem w produkcji oraz konstruowaniu broni były Stany Zjednoczone Ameryki. Naturalnym stało się więc nawiązanie współpracy pomiędzy firmą Howa a firmą z USA. Od 1969 współpraca ta oparła się o Weatherby, które było pomysłodawcą sztucera Weatherby Vanguard. Sztucer ten użytkowany i produkowany jest zresztą do dziś, a Howa produkuje go w Japonii.

Howa M-1500 – sukces marki i sztucera

Howa M-1500 to jeden z najbardziej popularnych dziś sztucerów myśliwskich. Sprzedawany na wszystkich kontynentach sztucer Howy, jest niczym innym, jak swoistym odpowiednikiem sztucerów Weatherby. Do dzisiaj produkowany M-1500 posiada mnóstwo akcesoriów, część z nich tunninguje ten kapitalny sztucer zapewniając:

  • zwiększenie pojemności magazynka,
  • ulepszenie mechanizmu spustowego,
  • ulepszenie osady sztucera,
  • zastosowanie dodatkowej lufy wyczynowej.

 

Howa M-1500 to jeden z najbardziej uniwersalnych sztucerów dostępnych na rynku. Wykonany z wysokiej jakości materiałów, produkowany jest obecnie w Japonii. Sztucer M-1500 doczekał się wielu przeróbek oraz zróżnicowanych modyfikacji, w tym między innymi wersji ze skróconą, lekką lufą o długości 508 mm, lub też modeli wyczynowych o lufach długości 610 mm i średnicy 21 mm.

Howa M-1500 to sztucer myśliwski. Zgodnie z zapotrzebowaniem powstało kilkanaście jego wersji. Każda wersja ma inne cechy, jak kaliber, odmianę, wagę, długość lufy oraz całościowy wygląd.  Skoki gwintu luf Howa M-1500 przedstawia poniższa tabela:

Kaliber Skok w calach
.223 Rem. 1 : 12 (od 2015 roku 1 : 9)
.22 – 250 Rem. 1 : 12
.204 Ruger 1 : 12
.243 Win. 1 : 10
.25 –  06 1 : 10
6,5 x 55 SE 1: 8
.270 Win. 1 : 10
7 mm RM 1 : 9,5
7 mm 08 Rem. 1 : 9,5
.308 Win. 1: 10  (starsze wersje 1 : 12)
.30 – 06 Sprg. 1 : 10
.300 WM 1 : 10
.338 Win. Mag 1 : 10
.375 H & H Mag. 1 : 12

Howa M-1500 jako flagowy produkt japońskiego producenta musiał stać się sztucerem dosyć uniwersalnym. Tym samym, montaże do optyki pasują również do sztucera Remington 700. Sama komora  wykonana jest z bardzo dobrej, wysokiej jakości stali, zapewnia to wyjątkową trwałość sztucera.

Zamek Howa M-1500 jest typowym, czterotaktowym zamkiem ślizgowym. Doskonale się sprawdza, bowiem pracuje lekko i szybko.

Howa zastosowała w swoim sztucerze M-1500 dodatkowe otwory gazowe, zabezpieczające przed przebiciem spłonki i pęknięciem samej łuski naboju.

Sam bezpiecznik wykonany został w formie bezpiecznika suwakowego. Oznacza to, że suwak można umieścić w trzech położeniach:

  • położeniu bezpiecznym – zabezpieczonym,
  • pośrednim – zabezpieczonym
  • odbezpieczonym.

Ładowanie broni odbywa się na suwaku ustawionym w pozycji pośredniej – zabezpieczonej. Jednocześnie bezpiecznik posiada czerwoną kropkę, wskazującą, iż broń jest odbezpieczona i gotowa do strzału.

Howa M-1500 posiada magazynek o pojemności 3-5 nabojów. Jednocześnie, wiele modyfikacji oraz tunningów pozwala na zwiększenie pojemności magazynku. Dodatkowo, sztucer wyposażony jest w specjalny zatrzask, który ułatwia szybkie rozładowanie broni.

W sprzedaży dostępne są specjalne, wymienne magazynki. Magazynki te dostępne są również w pojemnościach 5-10 nabojów. Tunning magazynków dostępny jest we wszystkich odmianach sztucera M-1500.

Duży sukces i uznanie wśród specjalistów spowodowały, iż M-1500 doczekał się również modyfikacji konstrukcyjnych. Obecnie stosuje się w nim regulowany, dwustopniowy mechanizm spustowy H.A.C.T.

Wizualnie, sztucer przedstawia się znakomicie. Część z modeli dostępnych jest z osadą syntetyczną, pokrytą specjalną gumą. Najczęściej osadę tą spotyka się w wersji oliwkowo-zielonej, rzadziej w kolorze “sand”, czyli piaskowym.

Dużą popularnością cieszą się osady wykonane ze sklejki, w wersji brązowej lub też szarostalowej. Howa zadbała też o klasyków, udostępniając linię z osadami orzechowymi.

Howa M-1500 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie najbardziej uniwersalnych sztucerów myśliwskich na świecie. Duża popularność sztucera spowodowała powstanie wielu wersji, w tym także wersji skierowanych do myśliwych z konkretnych regionów świata.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0