Sklep myśliwski z bronią i amunicją

TARNOBRZEG:   15 823 82 75 [8-16, pn-pt]

POZNAŃ:          61 853 24 76 [10-18, pn-pt]

TARNOBRZEG@ASTROCLASSIC.PL
POZNAN@ASTROCLASSIC.PL

Home Oznaczenia na amunicji

Oznaczenia na amunicji


(kliknij, aby powiększyć)


SP (Soft Point - pocisk półpłaszczowy)
to tradycyjna propozycja na grubego zwierza. Silne grzybkowanie, świetne rażenie obalające, niska cena - to tylko niektóre zalety. Masa resztkowa ok. 50 %.  Niezła kula, pod warunkiem, że strzelamy z bliska.

PSP (Pointed Soft Point) to ulepszony pocisk półpłaszczowy. Ostry kształt głowicy poprawia współczynnik balistyczny BC, a więc także parametry prędkości i energii kinetycznej.

UMC (Union Metallic Cartridge Company) – są to głównie naboje z pociskami pełnopłaszczowymi (Full Metal Jacked), wskazanymi do odstrzału drapieżników oraz systematycznego treningu strzeleckiego - taki pocisk nosi oznaczenie MC. Dostępne są także  naboje UMC z celnymi pociskami JHP.

JHP (Jacketed Hollow Point) - pocisk płaszczowy z otworem wierzchołkowym. Charakteryzuje się szybkim transferem energii w przeszkodzie. Rażenie obalające jest wysokie, głębokość penetracji mniejsza od FMJ (MC).

SJHP (Semi Jacketed Hollow Point -  pocisk półpłaszczowy, z otworem wierzchołkowym) to zmodernizowany Soft Point. Pocisk dysponuje wgłębieniem wierzchołkowym, przyspieszającym proces deformacji  w tuszy. Dobre działanie obalające, wysoka celność, penetracja nieco niższa od SP.


Core–Lokt
 (z j. angielskiego „zablokowany rdzeń”) to podstawowy pocisk używany w nabojach Remingtona. Wyróżnia go cylindryczno-owalny profil, z długim ołowianym wierzchołkiem, dwukrotnie przewężony rdzeń oraz miękki, tombakowy płaszcz z pogrubionym dnem. Na krawędzi części głowicowej nacięto pięć karbów, których zadaniem jest inicjowanie deformacji. Pocisk zachowuje w przeszkodzie około 80 % swojej masy początkowej, zaś grzybkowanie nie przekracza dwóch kalibrów. Stosowany jest  w kilku wariantach: Core-Lokt Soft Point, Core-Lokt Pointed Soft Point oraz Core-Lokt Ultra Bonded.

Pocisk Core-Lokt Soft Point (SP) cechuje się natychmiastowym transferem energii w tuszy i znaczną głębokością penetracji. Nie jest on wrażliwy na lekkie przeszkody, może być więc używany w terenie leśnym. Kształt części wierzchołkowej sprzyja strzelaniu z krótkich i średnich dystansów. W kalibrze .30-06  Core-Lokt SP oferowany jest także w bardzo ciężkiej elaboracji. Pocisk o masie 14,26 g (220 granów) nadaje się idealnie do polowań na odpornego zwierza, zwłaszcza podczas zbiorówek.

Pocisk Core-Lokt Pointed Soft Point (PSP) wyróżnia się korzystnym współczynnikiem balistycznym, bardziej smukłym profilem głowicy i wyjątkowo krótkim ołowianym wierzchołkiem. Transfer energii następuje dopiero po wniknięciu w tuszę. Masa resztkowa pocisku wynosi ok. 75 - 80 %, ekspandowanie nie przekracza półtora - dwóch kalibrów. Core-Lokt PSP znalazł zastosowanie w specjalnej linii amunicyjnej Remingtona o oznaczeniu Managed-Recoil. Pozwala ona na ograniczenie energii odrzutu broni o ok. 50 %. Parametry energetyczne pocisków Managed-Recoil są nieco niższe od standardowych ale wystarczają do skutecznego rażenia każdej europejskiej zwierzyny. Dodatkowym zyskiem jest mniejsze rozbicie tuszy.

Pocisk Core-Lokt Ultra Bonded (CLUB) cechuje się wyraźnie pogrubionym płaszczem tombakowym w części głowicowej. Stanowi to dodatkowe zabezpieczenie rdzenia przed przedwczesnym rozbiciem. Proces grzybkowania zaczyna się wtedy, gdy pocisk wedrze się w tuszę na optymalną głębokość. W dalszej fazie penetracji średnica pocisku rośnie do 1,8 – 2,3 kalibru. Transfer energii jest bardzo równomierny. Nie ma dużego działania niszczącego nawet przy strzałach z bliska. Pocisk zachowuje do 90 % swojej masy początkowej. Penetracja jest znaczna ale nie nadmierna. Naboje z pociskiem Core-Lokt Ultra Bonded znalazły zastosowanie także w serii amunicyjnej HyperSonic. Są to specjalnie wzmocnione naboje, pozwalające na osiąganie bardzo wysokich prędkości początkowych i dużej energii kinetycznej. Przyrost prędkości sięga 65 m/s. Dzięki temu parametry energetyczne naboju .308 Win. HyperSonic są zbliżone do  standardowego .30-06, a właściwości .30-06 dochodzą nawet do .300 Win. Mag.