Pistolet samopowtarzalny wz. 1963 RAK kal. 9mm Makarov (PS1)

750,00  z VAT

SKU KLBR9MAK12 Kategoria

Stan magazynowy

Magazyn Tarnobrzeg
Magazyn Poznań

Zgodne ze stanem faktycznym

Opis

Pistolet na nabój 9 × 18 mm Makarow. Broń została opracowana w latach 60. XX wieku przez zespół kierowany przez prof. Piotra Wilniewczyca. W skład zespołu konstrukcyjnego wchodzili Marian Wakalski, Grzegorz Czubak i Tadeusz Bednarski. Wstepny projekt pistoletu maszynowego powstał pod koniec lat pięćdziesiątych w Zakładzie Konstrukcji Urządzeń Automatycznych Katedry Urządzeń Mechanicznych Politechniki Warszawskiej. Opracowany projekt został nazwany RAK WCB 1960. Pistolet opatentowano 17 stycznia 1963 r pod numerem 81 tjn. Po uruchomieniu produkcji patent odtajniono i nadano mu nowy, jawny numer 53724. Właścicielem patentu jest Zakład Technologii Mechanicznej Ogólnej Politechniki Warszawskiej.
Po śmierci prof. Wilniewczyca prace nad prototypem pistoletu były wykonywane w Zakładach Metalowych „Łucznik” w Radomiu. Już po opatentowaniu broni zmieniono rodzaj kolby składanej – kolbę obrotową zastąpiono kolbą wysuwaną. Nowa kolba została opracowana przez Ryszarda Chełmickiego i Ernesta Durasiewicza z Zakładów Metalowych „Łucznik”.

Produkcję seryjną nowych pistoletów maszynowych rozpoczęły Zakłady Metalowe „Łucznik”, w roku 1964. W roku 1965 został on oficjalnie przyjęty do uzbrojenia Wojska Polskiego jako „9 mm pistolet maszynowy wzór 1963”.

W następnych latach zmieniono kształt zaczepu magazynka co zapobiegło jego wypadaniu oraz przekonstruowano zatrzask kolby. Produkcję pistoletów maszynowych wz.63 zakończono w 1974 roku. W Polsce peem był używany przez Wojsko Polskie, MO, Policję SB i Straż Ochrony Kolei. Broń trafiała na wyposażenie załóg wozów bojowych oraz obsług sprzętu ciężkiego. W latach 90 XX w. peem był wycofywany z uzbrojenia.

Pistolet maszynowy używany był także przez milicję NRD i Kuby oraz armię wietnamską. .W latach osiemdziesiątych kopię pistoletu maszynowego wz.63 (oznaczoną jako Type 82) produkował bez licencji chiński koncern Norinco. Użyto jej w wielu zamachach terrorystycznych.

Dane techniczne

Kraj pochodzenia

Polska

Kaliber

9mm Luger

Typ broni

pistolet

Typ przeładowania

samopowtarzalna

Pistolet samopowtarzalny wz. 1963 RAK kal. 9mm Makarov (PS1)