Rewolwer SMITH&WESSON Mod. 36 kal .38 Special

1 790,00 

SKU VMBR380070 Kategoria

Broń palna - sprzedaż tylko na pozwolenie

Dostępność w magazynach:

Magazyn Tarnobrzeg
Magazyn Poznań

tel. 15 823 82 75
tel. 61 853 24 76

Zgodne ze stanem faktycznym

Opis

Numer seryjny: J188174
Rok produkcji: b.d.
Producent: Smith&Wesson
Stan lufy: 4
Stan osady: 4
Stan oksydy: 4

O modelu Mod. 36

Firma Smith & Wesson kontynuując prace nad małymi rewolwerami zaprojektowała silniejszy szkielet o oznaczeniu J, rezygnując jednocześnie ze zbyt delikatnej ramy typu I. Broń miała bęben na 5 nabojów, odchylany w lewo po przesunięciu zatrzasku ulokowanego w pobliżu kurka.

Nowy projekt został przedstawiony podczas konwencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Komendantów Policji (IACP) w 1950 roku. Broń spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Rewolwer był bardzo mały, niezawodny, celny i lekki. Odbyło się głosowanie nad nazwą nowego rewolwer; zwyciężyła sygnatura „Chiefs Special”. Praktycznie natychmiast wprowadzono do produkcji odmianę z lufą trzycalową (76 mm).

Broń oferowano w pięknej, błękitnej oksydzie lub w wykończeniu niklowym. Początkowo, aż do 1957 roku produkowano ją jako „Chiefs Special” potem w nieco innej wersji stał się modelem 36. Co ciekawe, „Chiefs Special” nadal był produkowany ale jako osobny wariant.

W 1951 roku firma Smith & Wesson przedstawiła odrębny projekt – Airweight Model 37. Zasadniczo był to Model 36 ale z aluminiową ramą i bębnem. Szybko się okazało, że dural nie wytrzymuje dłuższego strzelania z amunicji .38 Special i wprowadzono bęben stalowy.

W roku 1989 Smith & Wesson wprowadził ekskluzywny wariant modelu 36, przeznaczony specjalnie dla pań.  Nazwano go Lady Smith. Takie oznaczenie bito na ramie. Był dostępny z lufami długości 51 lub 76 mm, wykończeniem w kolorze niebieskim i okładzinami czy chwytem dostosowanym do damskich dłoni.

Wszystkie wczesne odmiany miały stałą muszkę. Rolę szczerbiny pełniło wycięcie na górnej powierzchni szkieletu Dopiero wersja 36-6 miała regulowany celownik i 3-calową lufę. Wersja z regulowanym celownikiem Special Target Chief Model 50 została wyprodukowana w małej ilości egzemplarzy, z lufami długości 51 i 76 mm.

W 2002 roku firma Smith & Wesson wprowadziła model 36 ze złotymi zdobieniami.

W roku 2005 Smith & Wesson wyprodukował luksusowy wariant „Texas Hold ‘Em”, z grawerunkiem z 24-karatowego złota, okładzinami z imitacji kości słoniowej i wykończeniem w błękitnej oksydzie.

Wiele wariantów modelu 37 (z przymocowanym pierścieniem na smycz) zostało w 2001 roku wyprodukowanych dla Japonii.

Model 37 oferowano do 2006 roku. Ciekawą odmianą jest Model 36-10, z wykończeniem niklowym i ergonomicznymi okładzinami z drzewa różanego.

Generalnie kompaktowy model 36 był produkowany z lufami 2 calowymi. Ich rzeczywista długość nie wynosiła jednak 50,8 mm lecz 47, 62 mm.

Broń ma odsłoniętą iglicę, osadzona w kurku. Model 38 miał kurek kryty, szkielet z duralu i cylinder oraz lufę ze stali węglowej.

Za jeden z najlepszych małych rewolwerów współczesnego świata uważa się Model 60 firmy Smith & Wesson. Opracowano go w 1965 roku. Był to pierwszy rewolwer wykonany całkowicie ze stali nierdzewnej. Początkowo wytwarzano go wyłącznie w kalibrze .38 Special, obecnie tylko w .357 Magnum. Do tej pory jest ulubioną bronią dodatkową funkcjonariuszy policji i służb, używa się go także powszechnie do samoobrony.

Broń ma bęben na 5 nabojów, odchylany w lewo oraz (w .38 Special) lufę małej długości, identyczną jak w Modelu 36.

Wielu ekspertów uważa, że współczesne warianty rewolwerów firmy Smith & Wesson nie mają takiej klasy jak starsze modele z ubiegłego wieku. Są gorzej wykonane i wykończone.  Dlatego warto szukać egzemplarzy z rynku wtórnego – czasem trafiają się prawdziwe perły, często w idealnym stanie technicznym.

Dane techniczne

Kaliber

.38 Special

Rewolwer SMITH&WESSON Mod. 36 kal .38 Special