Remington Model 700 – historia i dzień dzisiejszy

Kiedy w roku 1962, firma Remington opracowała swój nowy sztucer – oznaczony jako Model 700, z pewnością w najśmielszych snach właściciele przedsiębiorstwa nie podejrzewali, iż ich nowa broń, stanie się najbardziej popularnym, wysoce niezawodnym i jednocześnie najlepiej sprzedającym się repetierem myśliwskim na świecie. Tak się jednak stało, Remington 700 to najpopularniejsza broń myśliwska na całym globie, a ponadto przez lata służył jako wzorzec dla karabinów wojskowych, w tym również broni snajperskich.

Sztucer powtarzalny REMINGTON 700 VTR kal 308 Win lufa 560 mm

Remington 700 był przez lata modyfikowany, ciągle usprawniany i ulepszany. Model ten wyprodukowano w największej ilości na świecie, nie licząc wojskowego Mausera wz. 1898.

Chcąc zrozumieć fenomen popularnej siedemsetki, warto zajrzeć do samego środka broni. Początek tej fascynującej przygody można rozpocząć od … lufy.

Remington Model 700 może posiadać lufę gładką bądź kanelowaną. Lufa w tym karabinku wykonana jest ze stali nierdzewnej lub stali węglowej, poddanej następnie oksydowaniu. Oznaczenie luf to IS – dla lufy gładkiej ze stali nierdzewnej, SF – dla lufy kanelowanej ze stali nierdzewnej. Lufy wykonywane ze stali narzędziowej węglowej, poddanej oksydowaniu nie są oznaczone. Jak do tej pory Remington zdecydował się na wykonanie dwóch profilów luf, pierwsza to lufa standardowa, druga, pogrubiona – zdecydowanie cięższa. Dla miłośników górskich polowań, przygotowano specjalną wersję luf – oznaczoną jako Mountain, cechującą się dużą lekkością. W zależności od modelu, długość luf waha się pomiędzy 470 a 660 mm.

Zamek w Remingtonach 700 to typowy zamek czterotaktowy o charakterze ślizgowo-obrotowym. Wykonany jest albo ze stali węglowej, albo ze stali nierdzewnej. Specjalne wersje karabinka posiadają zamek wykonany ze stopu tytanu, który cechuje się wybitną lekkością oraz wytrzymałością.  Ze względu na to, iż w siedemsetce zastosowano nietypową konstrukcję pazura wyciągu, konieczne było wykonanie większego wgłębienia w czole zamka. Zamek ryglują dwa symetryczne rygle zaporowe. Pewną nowością w Modelu 700 było łapanie łuski dopiero w momencie, gdy nastąpiło zamknięcie zamka. To pozwoliło na ładowanie broni wprost do komory nabojowej, inaczej niż w przypadku sztucerów pochodzących od Mausera 98.

Bardzo ważnym elementem jest komora zamkowa. Remington Model 700 może posiadać komorę krótką, długą lub specjalną, przystosowaną do naboi magnum. Uzależnione jest to od średnicy i długości stosowanego naboju.

Również pod kątem magazynków, Remington oferuje swoją broń w trzech typach. Z magazynkiem stałym – ADL, z magazynkiem stałym i możliwością rozładowania dołem – BDL oraz z magazynkiem pudełkowym, wymiennym – DM.

Sztucer ma bezpiecznik dwupozycyjny, który znajduje się po prawej stronie komory zamkowej.  Dla  wyjęcia zamka w celu jego oczyszczenia, konieczne jest wciśnięcie zatrzasku umieszczonego wewnątrz kabłąka.

Bardzo ważnym elementem sztucera Remington  Model 700 jest łoże. Producent dostarcza broń w różnych rozwiązaniach w zakresie budowy łoża. Podstawowe łoże wykonane jest z materiałów syntetycznych o ciemnym zabarwieniu. Dostępne są również wersje z orzecha a także ze specjalnego laminatu.W 2015 roku wprowadzono osady duralowe z elementami syntetycznymi, np. w  wersji Tactical Chassis.

Remington 700 Target Tactical
Remington 700 Target Tactical

W Modelu 700 osadzenie lunety jest stosunkowo proste. Specjalne otwory montażowe pod bazy oraz szyny Picatinny ułatwiają jej montaż. Jednak nie wszystkie modele owe szyny posiadają.  Część Remingtonów Model 700 posiada natomiast mechaniczne przyrządy celownicze – muszkę oraz szczerbinkę.

Remington 700 ADL RF HD
Remington 700 ADL RF HD

Jedną z wariacji modelu 700 jest Remington 700 Varmint. Pogrubiona, bardzo ciężka lufa, łoże wykonane z drewna orzechowego, sklejki bądź specjalnego kewlaru, doskonałe przygotowanie do trudnych warunków, sprawiło, że model Varmint, zyskał sobie sławę niezniszczalnego. Praktycznie niewrażliwy na udary mechaniczne oraz warunki atmosferyczne pojawił się na rynku w roku 1967. Jest to broń wyborowa, a model 700 SPS Varmint jest w tym przypadku jej najtańszą wersją.

Remington 700 Varmint
Remington 700 Varmint
Remington 700 SPS Varmint
Remington 700 SPS Varmint

Sandero to model Remingtona 700 przystosowany do strzałów z dużych odległości. Ten matchowy karabinek gwarantuje najwyższe skupienie nawet na 900 metrach. Dodatkowo, solidny kaliber .338, zapewnia doskonałe warunki na bardzo długich dystansach. Podobne parametry posiada odmiana 700 Long Range, której komora magnum action przystosowana jest pod silne naboje. Ciekawostką jest tutaj łoże, wykonane ze specjalnego polimeru, który następnie zostaje poddany patynowaniu. Long Range to sztucer wyczynowy o długiej lufie, który uważany jest przez myśliwych za jedno z najlepszych rozwiązań do polowań na dalekich odległościach. Jak do tej pory produkowano wiele odmian tej broni, pod różne naboje.

Remington 700 Long Range
Remington 700 Long Range

Remington Model 700 to nie tylko broń myśliwska. To również broń wojskowa. W roku 1966 firma Remington przygotowała Model M40 XB, który stał się karabinem wyborowym piechoty morskiej. Zasadniczo, w karabinku tym połączono model Varmint, dodano bardzo ciężką lufę, drewniane łoże z orzecha i stały magazynek. W standardzie montowano  celownik optyczny 3 – 9 x 40 model Redfield.

W roku 1975, Remington wyprodukował kultową wersję 700. Model M40A1 został przygotowany we współpracy z wojskiem i do dzisiaj jego następne odmiany wykorzystywane są przez Marines. Na tą chwilę w użyciu jest wersja M40A3. Najbardziej rygorystyczne normy stawiane tej broni przez wojsko to idealna reklama dla Remingtona Modelu 700.

„Siedemsetka”  to również broń snajperska, która doczekała się użytkowania w wojsku i policji. M24 SWS to właśnie wersja rozwojowa 700, której magazynek jest niemalże identyczny jak w wersji 700 BDL. M24 wyposażony jest w ciężką lufę oraz specjalistyczne polimerowe łoże. Oczywiście w standardzie montowany jest celownik optyczny M3 Ultra.

Remington Model 700 do dzisiaj jest modyfikowany Jedną z odmian jest model MTD Tactical Classic. Doskonale wyważony, wyczynowy karabin, z łożem duralowym, precyzyjną kolbą produkowaną przez Magpul oraz dostępny w kalibrach .308 Win., .300 WM i .338 LM. Choć karabin jest wyposażony w ciężką lufę o długości 610 mm lub 660 mm, to jest niesamowicie dobrze zbalansowany, a smaczku broni dodaje bardzo efektowny hamulec wylotowy. Jest to broń zarówno na krótki jak i daleki dystans, z doskonale dopasowanym spustem. Masa? Zaledwie 5,5 kg przy ciężkiej lufie! Jednak, coś, kosztem czegoś, jest to bowiem najdroższa wersja Remingtona, która kosztuje czterokrotnie więcej niż Model 700 SPS Varmint. Jest jednak warta każdej wydanej na nią złotówki.

Remington 700 MTD Tactical Chasis
Remington 700 MTD Tactical Chasis

AstroClassic

2 thoughts on “ Remington Model 700 – historia i dzień dzisiejszy”

  1. Witam. Od roku jestem właścicielem broni Remington 700 SPS Varmint .243 Win., strzelam amunicją Geco Express 4.9 g z lunetą Delta Optical Titanium 3-24×56 ED LR.600 CCT . Muszę przyznać, że jest to broń do “wykonywania wyroków”, celna za przystępne pieniądze. Na lisa, kozła, dzika. Szybka kula, płaski tor lotu. Do lunety mam drobne uwagi, ale jeśli chodzi o broń to naprawdę warto pomyśleć o zakupie. Kaliber pośredni miedzy 223 Rem a 308 Win. lub 30.06 Springfield.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0